Strona główna | Mapa serwisu | English version
hack > bios hasła

bios hasła
W BIOS-ie możesz ustawić dwa rodzaje haseł: pierwszy zabezpiecza tylko dostęp do samego BIOS-u, drugi chroni dostęp do BIOS-u i systemu operacyjnego. W pierwszym wypadku można korzystać z komputera, nie znając hasła, w drugim już nie. Jednak hasło ustawione w BIOS-ie komputerów stacjonarnych jest przeszkodą łatwą do pokonania. Jeśli nie jest ci potrzebne, a chcesz tylko dostać się do chronionych zasobów, wystarczy odłączyć komputer od prądu i wyjąć baterię z płyty głównej. W efekcie BIOS zapomni wszystkie ustawienia użytkownika, w tym hasło. Po ponownym włożeniu baterii komputer nie będzie już prosić o podanie hasła. Jest jeszcze inna metoda obejścia hasła. Na wielu płytach głównych znajduje się specjalna zworka, która umożliwia opróżnienie pamięci CMOS, w tym zapisanego w niej hasła BIOS. W instrukcji do płyty głównej rozpoznasz ją po oznaczeniu Clear CMOS, Clear RTC, Pwrd lub podobnym. Efekt taki sam, jak po wyjęciu baterii.

Inaczej sytuacja wygląda w laptopach, w których hasło często jest przechowywane w układzie Flash-ROM, odpornym na brak zasilania. W notebookach nie ma również zworki do kasowania pamięci CMOS. Jeśli zapomnisz hasła, pozostaje jedynie kontakt z producentem.

Dialupass 2.43 bez trudu odczytuje hasła połączeń interntowych.

Jeśli hasło chroni tylko dostęp do ustawień BIOS-u, obejdziesz się bez otwierania obudowy i grzebania w płycie głównej. Skorzystaj z bezpłatnego programu Bios 1.35 ( http://www.geocities.com/mbockelkamp ) działającego w systemie DOS. Możesz go uruchomić również z poziomu Windows w oknie wiersza polecenia. Program odczytuje z BIOS-u nie tylko hasło, ale również wszystkie ustawienia, i umożliwia ich zmianę. Aby skorzystać z programu, rozpakuj go, następnie uruchom wiersz polecenia (przejdź do Start | Uruchom i wpisz CMD). W oknie wiersza polecenia użyj polecenia CD, żeby przejść do katalogu z plikiem programu. Teraz wpisz BIOS i naciśnij [Enter], żeby poznać możliwości programu i parametry. Na przykład po wpisaniu BIOS P program odczyta hasło BIOS-u. Jeśli używasz Windows NT/2000/XP, musisz wcześniej przygotować dyskietkę startową i skopiować na nią plik programu. Dopiero po uruchomieniu komputera z dyskietki startowej będziesz mógł skorzystać z programu Bios 1.35.