Zabezpieczenie hasłem dostępu do dokumentu utworzonego w jednym z programów tego pakietu powoduje, że cały plik zostaje zaszyfrowany. Odpowiednie opcje szyfrowania znajdziesz po przejściu do Plik | Zapisz jako, a następnie do okna konfiguracji dodatkowych parametrów zapisu. W efekcie nie będzie można podejrzeć zawartości zaszyfrowanego pliku nawet w postaci binarnej. Czy da się coś zrobić, gdy zapomnisz hasła? Okazuje się, że tak. Dostępnych jest kilka narzędzi, które pomogą ci dobrać się do zaszyfrowanych dokumentów, wykorzystując różne metody odzyskiwania haseł. Metoda postępowania zależy od używanej wersji pakietu Office.
Program Advanced Archive Password Recovery 2.20 potrafi łamać hasła różnymi metodami, m.in. siłową i słownikową.
Zabezpieczenie hasłem jest dostępne już w Office 95, jednak w tej wersji można je złamać w kilka sekund programem F-Dcrypt, działającym z poziomu DOS ( ftp://ftp.complex.is/pub/fdc-105.zip, 20 KB, freeware ). Następna wersja (Office 97) i późniejsze wykorzystywały już znacznie ulepszoną metodę ochrony, nie tak łatwą do obejścia. Jeśli hasło wyleciało ci głowy, możesz skorzystać z pomocy programu Word Password 8.1 ( http://www.lastbit.com ). Pierwszą metodą jest atak siłowy, czyli sprawdzanie po kolei wszystkich kombinacji znaków - skuteczne, ale bardzo czasochłonne. W wypadku ciągów dłuższych niż pięć znaków szukanie hasła może ciągnąć się tygodniami, a nawet miesiącami, dlatego program oferuje drugą metodę, atak słownikowy. Jeśli obie metody zawiodą, producent świadczy specjalną usługę - sam łamie hasło, używając superszybkiego komputera i ataku siłowego. Wersja demonstracyjna Word Pass-word umożliwia łamanie haseł nie dłuższych niż trzyznakowe.
Ciekawe są możliwości programów GuaWord 1.5 i GuaExcel 1.5, które wykorzystują metodę poszukiwania klucza (patrz ramka "Metody łamania haseł"). Programy nie odzyskują hasła, ale za to potrafią odszyfrować dowolny dokument Worda lub arkusz Excela utworzony w wersjach Office 97/2000 w czasie nie dłuższym niż dziesięć dni na komputerze z procesorem 2 GHz. Radzą sobie również z dokumentami utworzonymi w Office XP, ale pod warunkiem, że użyto krótszego, 40-bitowego klucza szyfrującego. Programy w starszych wersjach 0.9 są bezpłatne, najnowsze wersje to produkty komercyjne, w których znacząco poprawiono wydajność. GuaWord i GuaExcel działają w trybie tekstowym. Inne narzędzie do odzyskiwania haseł do dokumentów to Office Key z pakietu Pass-ware Kit ( http://www.lostpassword.com/msofpass.htm ) oraz Advanced Office Password Breaker 1.40 ( http://www.elcomsoft.com ).
Tym, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na zakup specjalistycznego oprogramowania, można polecić jeden z internetowych płatnych serwisów zajmujących się odzyskiwaniem haseł, np. PasswordNow! ( http://passwordnow.com ). To rozwiązanie najlepsze, jeśli do odzyskania masz jeden czy dwa pliki.
|