Strona główna | Mapa serwisu | English version
hack > wygaszacz

wygaszacz
Hasło

Jeśli ustawisz hasło wygaszacza ekranu, po uaktywnieniu się wygaszacza będziesz musiał je podać, żeby ponownie uzyskać dostęp do komputera. W Windows 95/98 łatwo złamać to hasło za pomocą Clear Screen 1.0 ( http://www.bobel.org/bobel.org/clears.htm ). Możesz użyć tego programu nawet po włączeniu się wygaszacza, wystarczy nagrać go wcześniej na płytę wraz z odpowiednim plikiem autostartu i włożyć do napędu. Windows 95/98 zawiera w funkcji autostartu błąd, który to umożliwia.

W pozostałych wersjach Windows hasło wygaszacza można odczytać, zanim wygaszacz się włączy. Służy do tego się narzędzie Proactive System Password Recovery 4.1 ( http://www.elcomsoft.com ). Program jest prawdziwym kombajnem, pozwalającym na odzyskanie wielu różnych rodzajów haseł: wygaszacza ekranu, logowania do Windows, zamaskowanych gwiazdkami itd.
Bezpieczne hasło
W zasadzie żadne hasło nie gwarantuje stuprocentowej ochrony. Widać to zresztą na przykładzie przedstawionych w tym artykule programów i metod. Jeśli ktoś bardzo będzie chciał, pokona nawet najdłuższe i najbardziej skomplikowane hasło. Mimo to należy nie ułatwiać życia łamaczom i stosować się do pewnych reguł, wymyślając hasła. Dobór zależy przede wszystkim od zasobów, które ma chronić. Jeśli chodzi o ważne, poufne dane, warto się nieco wysilić i wymyślić coś trudnego do złamania. W przypadku internetowego forum można zastosować hasło niezbyt wyszukane, ale łatwe do zapamiętania.

Wymyślając hasło, nie należy:
wpisywać potocznych wyrazów, także wspak;
używać imion, zwłaszcza swojego czy członków rodziny;
wykorzystać danych osobowych, np. roku urodzenia;
używać tego samego hasła w wielu miejscach.
Wymyślając hasło, należy:
wpisywać małe i wielkie litery;
używać oprócz liter również cyfr i znaków specjalnych, np. +, #, *;
stosować dłuższe hasła;
stosować przypadkowe ciągi znaków, np. Fe$-"1`sA;
zmieniać je regularnie.

Jak nie zapomnieć hasła
Wiele osób ułatwia sobie życie, korzystając z tego samego hasła w wielu miejscach, co jest bardzo nierozsądne. Natomiast jeśli będziesz stosować się do zaleceń z ramki "Bezpieczne hasło", okaże się, że zapamiętanie choćby jednego jest sporym wyzwaniem tym bardziej, że zapisywanie na kartkach jest bardzo nierozsądne. Są dwa sposoby radzenia sobie z tym problemem. Po pierwsze, możesz wymyślać hasła według łatwego do zapamiętania klucza. Dobry pomysł to tworzenie haseł z pierwszych liter wyrazów jakiegoś zdania, powiedzonka czy cytatu. Przykładowo, z powiedzenia "Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada", otrzymasz hasło Kpkdk,swnw. Jakiego klucza do tworzenia hasła użyjesz, zależy od twojej pomysłowości.

Drugim sposobem jest korzystanie ze specjalnych programów do przechowywania haseł. Mają one kilka funkcji. Przechowują twoje hasła w zaszyfrowanym pliku, chroniąc dostęp do niego hasłem głównym (tylko to hasło musisz pamiętać). Metoda szyfrowania jest na tyle silna, że gwarantuje duże bezpieczeństwo (np. używa się klucza szyfrującego o długości 448 bitów). Na żądanie użytkownika programy dostarczają potrzebne hasło, np. umożliwiają jego skopiowanie w odpowiednie miejsce. Ważne jest też, że pozwalają na tworzenie kopii zapasowej pliku z hasłami, co chroni przed skutkami awarii twardego dysku i innymi zdarzeniami. Poza tym często zawierają generator haseł, który wymyśli za ciebie przypadkowy ciąg znaków o zadanej długości.

Warte polecenia są polskie, bezpłatne aplikacje PINs 4.5 ( http://www.mirekw.com ) i Oubliette 1.9.5 ( http://www.tranglos.com/free/index.html ), a z zagranicznych Password Agent Lite 2.3 ( http://www.moonsoftware.com ).