Umieściłeś ważne dane w skompresowanym pliku i zabezpieczyłeś dostęp do niego hasłem, którego nie możesz sobie teraz przypomnieć. Jest na to prosty sposób, choć może okazać się bardzo czasochłonny. Program Advanced Archive Password Recovery 2.20 (
http://www.elcomsoft.com , shareware) pomoże ci dotrzeć do z pozoru utraconych danych, umieszczonych w zaszyfrowanych plikach ZIP, RAR, ARJ oraz ACE. Program używa kilku metod łamania haseł. Najbardziej czasochłonny jest tzw. atak siłowy, w którym wypróbowuje się po kolei wszystkie możliwe kombinacje, aż do znalezienia właściwej (w ciągu sekundy sprawdza ok. 15 milionów wariantów haseł do archiwów ZIP na komputerze z procesorem 1 GHz). Możliwe jest zawężenie testowania na przykład do kombinacji samych liter lub określenie maksymalnej liczby znaków tworzących hasło. Aplikacja oferuje również znacznie szybszą metodę słownikową, polegającą na testowaniu popularnych wyrazów, nazw, imion itp. Program pobiera je z tzw. pliku słownikowego. Skuteczność tej metody wynika z lenistwa użytkowników, którzy często wybierają proste do zapamiętania hasła. Zabezpieczenia plików zaszyfrowanych za pomocą starszych wersji WinZipa można obejść, korzystając z dodatkowej, specjalnej metody. Jej zaletą jest szybkość - potrzeba ok. 2 godzin na złamanie hasła, niezależnie od jego długości i złożoności. WinZip w wersji 9 jest odporny na ten typ ataku. Wersja demonstracyjna Advanced Archive Password Recovery pozwala na łamanie haseł składających się najwyżej z pięciu znaków. Hasło nie zostanie łatwo złamane, jeśli będzie się składać przynajmniej z dziesięciu znaków i zawierać oprócz liter również liczby i znaki specjalne.
Innym godnym uwagi narzędziem do łamania haseł do plików skompresowanych ZIP jest Ultimate ZIP Cracker 7.3, który radzi sobie również z plikami ARJ oraz dokumentami Worda i Excela.